Erasmus+

Názov projektu: FACING THE DIGITAL ERA CHALLENGES – TEACHING ‘DIGITAL’ CITIZENS’ SOCIAL RESPONSIBILITIES (CSR) USING PRINTED, ELECTRONIC AND SMARTPHONE MEDIA

Program: Erasmus+, aktivita KA201 (www.naerasmusplus.cz)

Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA201-048006

Začiatok: 1. 9. 2018

Koniec: 31. 8. 2021

Celkový grant: 280 646,00 EUR

Grant poskytol: Dům zahraniční spolupráce Praha

Najdôležitejšou charakteristickou črtou všetkých ľudských bytostí je, že sú „zoon politikon“ (Aristoteles) - t.j. žijú v spoločnosti. Táto skutočnosť prináša členom spoločnosti príležitosti a práva - ale aj zodpovednosti a povinnosti. To všetko je myslené v „sociálnej kompetencii“ - jednej z „8 kľúčových kompetencií“, ktorá ľuďom umožňuje žiť zmysluplný život. Digitálna éra, tj internet, počítače, Facebook a chytré telefóny, priniesli zásadné zmeny v spoločnosti. Členovia - najmä mladá, nastupujúca generácia - trávia veľmi veľa času vo „virtuálnej realite“ - t.j. sú členmi spoločnosti a zároveň sú sami. Digitálna éra priniesla zásadné zmeny aj v zložkách sociálnych kompetencií.

Projektový tým, ktorého bola naša škola súčasťou sa zameral na vývoj učebných materiálov týkajúcich sa sociálnej kompetencie (alebo: občianskej kompetencie) digitálnej éry pre študentov vyšších ročníkov základných a stredných škôl. Keďže témy sú (aspoň čiastočne) nové aj pre učiteľov, materiály pre podporu učiteľov (TSM) boli vyvinuté pre obe vekové skupiny. Bolo rozpracovaných osem tém ako digitálna spoločnosť, mediálna gramotnosť, digitálne informácie vs. manipulácia, internetová etika, špecifiká a pravidlá elektronickej komunikácie, digitálna a iná solidarita, aj.

Ďalšie informácie, ale aj výsledky projektu nájdete na oficiálnych stránkach projektu:

www.socires-project.eu

• Základná škola s materskou školou, Osloboditeľov 9, Červeník